Czym różnią się lekkie pokrycia dachowe?

Oczywiste jest, iż jednym z najbardziej popularnych rozwiązań gdy chodzi o lekkie pokrycia dachowe, jest nie tylko blacha ale również gont bitumiczny, warto wspomnieć jednak o innych rozwiązaniach, które jednocześnie stosuje się w tym aspekcie. Nie jest żadną tajemnicą, iż w przypadku gdy wybieramy materiał na nasz dach, kierujemy się zazwyczaj względami ekonomicznymi, choć nie powinno się bagatelizować innych kwestii związanych z właściwościami czy estetyką samego wykonania. Dlatego zazwyczaj jeżeli szukamy tańszego rozwiązania to wybieramy wspomnianą blachodachówkę, gdy zamierzamy zadbać o jego wygląd to podejmujemy decyzję o położeniu atrakcyjnej pod tym względem dachówki.

Czym pokryć nasz dach?

Warto się zastanowić, jakie lekkie pokrycia dachowe będą w naszym przypadku najlepszym posunięciem, oczywiście lekkie dachy możemy podzielić na te w których wykorzystano takie materiały jak :

  • Gont bitumiczny, który zalicza się do bardzo oryginalnych materiałów, za jakiego zastosowaniem przemawia wiele zalet. Jest to w pełni naturalne rozwiązanie, a więc materiał produkowany na bazie drewna świerkowego, dębowego lub jodłowego. Tylko te gatunki drewna nadają się na pokrycia dachowe, powód jest bardzo prosty a mianowicie są one odporne na wszelakiej maści uszkodzenia mechaniczne.
  • Dachówki i blachy aluminiowe, to chyba najbardziej popularna opcja w aspekcie poszycia dachowego, co za tym idzie są nie tylko odporne na warunki atmosferyczne lecz również korozję. Nie trzeba ich malować oraz co najważniejsze poddawać jakiejkolwiek konserwacji
  • Płyty bitumiczne faliste, powstają na bazie włókniny i cementu, sama nazwa wskazuje już na ich specyficzny kształt, decydując się na nie możemy nie tylko wykończyć nasz dach, ale przede wszystkim wyeliminować jakiekolwiek szkodliwe substancje rakotwórcze (to w pełni ekologiczne rozwiązanie)
  • Płyty z tworzyw sztucznych, są tworzone z wykorzystaniem poliestru, akrylu, żywicy syntetycznej czy PVC oraz poliwęglanu. Dzięki wysokiej odporności na warunki atmosferyczne, doskonale sprawdzają się jako rozwiązanie idealnie dostosowane do naszych ogrodów, tarasów czy altan.

Jak wybrać najbardziej odpowiedni materiał na nasz dach?

Pewnie, że wybór materiału na nasz dach, może być niejednokrotnie wręcz sporym wyzwaniem, zagadnieniem na które trzeba spojrzeć z odpowiedniej perspektywy, uwzględnić wiele kwestii bezpośrednio związanych z samym dachem. W końcu bądź co bądź, niekiedy walory konstrukcyjne czy też inne parametry nakazują nam wybranie samej dachówki lub najzwyczajniej dużo tańszej blachy trapezowej. Nie ma jakichkolwiek wątpliwości, iż lekkie dachy charakteryzują się również niewielką wagą, a więc nadają się do zastosowania wszędzie tam, gdzie ma to znaczenie. Jeżeli zatem nie wiemy, jaki rodzaj materiału wybrać na nasz dach, to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy architekta lub doświadczonego dekarza, to specjaliści jacy w wielu przypadkach mogą nam pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *